Unitarianie
Andrzej Wołyński - 29 sie 2009, o 19:24
Kim jesteśmy?
UNITARIANIE wyznają liberalną religię bezdogmatyczną wywodzącą się z dziedzictwa nieortodoksyjnej myśli teologicznej wczesnego chrześcijaństwa ewangelicznego (I-IV w.), humanizmu, radykalnego nurtu Reformacji (XVI w.) i z wiary nonkonformistów religijnych XVI - XVII w.
Nazwa "unitarianie" pochodzi od łacińskiego "unus" - jeden i "unitas" - jedność. Kościół Unitariański przyjął tę nazwę dla zaznaczenia swej wiary w jedynego Boga. Nazwa ta wyraża też dążenie wiernych - członków Kościoła do jedności wszystkich ludzi oraz podkreśla wiarę w jedność świata, bowiem wszystko ma swoje źródło w tej samej rzeczywistości.
Unitarianie w swej nazwie nawiązują do wezwania i prośby zawartej w modlitwie Jezusa z Nazaretu: "Aby wszyscy byli jedno!" (J 17, 21).
KOŚCIÓŁ UNITARIAŃSKI zrzesza wyznawców religii niedogmatycznej, liberalnej, wyrastającej z doświadczeń tolerancji, humanizmu, racjonalizmu religijnego oraz swobodnego poszukiwania prawdy, wolności i sprawiedliwości.
Kościół jest wolną wspólnotą wyznaniową o zasięgu międzynarodowym, typu kongregacyjnego, o charakterze pluralistycznym i demokratycznym - obejmującą osoby wyznające unitariańskie zasady i idee religijne.
KOŚCIÓŁ UNITARIAŃSKI w Polsce jest kontynuatorem Kościoła reformowanego-mniejszego (Kościoła Braci Polskich - socynian, unitarian) powstałego w okresie Reformacji. Nawiązuje do tradycji niedogmatycznej myśli religijnej Oświecenia oraz liberalnej teologii XIX i XX wieku.
W co wierzymy?
1. Wierzymy w jedynego Boga i jedność świata. Nie ma zasadniczego konfliktu między wiarą i nauką, sacrum i profanum - ponieważ wszystko ma swoje źródło w tej samej rzeczywistości Wszechświata.
2. Wierzymy w wartość i godność każdego człowieka. Wszyscy ludzie mają równe prawo do życia, wolności i sprawiedliwości. Życie człowieka jest ważniejsze od jakiejkolwiek ideologii i filozofii.
3. Wierzymy w wolność wyznawania religii. Każdy człowiek ma prawo do własnej religii, do wyrażania otwarcie swoich poglądów religijnych oraz swobodnego wypowiadania się w kwestiach wiary - bez obaw przed potępieniem i prześladowaniem.
4. Wierzymy w równouprawnienie różnych religii. Wszystkie religie, niezależnie od czasu, w którym powstały i kultur do których należą - posiadają wartości nie tylko dla swoich wyznawców, ale również dla wszystkich ludzi chcących je zrozumieć.
5. Wierzymy w autorytet ludzkiego rozumu i sumienia. Najwyższym sędzią w sprawach religii nie są dogmaty ani duchowni kościołów, ale osobisty wybór i decyzja każdego człowieka.
6. Wierzymy w nieustające poszukiwanie i dociekanie Prawdy. Jeżeli rozum i serce są w pełni wolne i otwarte, człowiek może dokonać cennych i wspaniałych odkryć.
7. Wierzymy w etyczną wartość religii. Naturalnym rezultatem i świadectwem dobrej wiary są dobre uczynki oraz zaangażowanie w pracę dla innych.
8. Wierzymy w sprawczą siłę miłości. Podstawowym prawem wspólnoty ludzkiej jest prawo miłości, które dba o dobro innych, nikogo nie krzywdzi i niczego nie niszczy.
9. Wierzymy w demokrację: jawność życia publicznego, wolne wybory, prawo do informacji, krytyki i samorządności.
10. Wierzymy w znaczenie wspólnoty religijnej. Pozwala ona swoim członkom na dzielenie się doświadczeniami oraz wzajemne wsparcie i pomoc w dążeniu do prawdy, wolności i sprawiedliwości.
http://www.uu.jest.pl/index.htm
Myślę ta publikacja otwiera znaczenie i podstawy wiary unitarian.
Można było by omówić pewne punkty, z czym zgodni z czym nie.
Dla Polski oczywiście unitarii to krok do przódu, jeśli 90% ludności uważa siebie katolikami, czyli trojebożcami, ale dla całego świata, to już jest zwykłe protiestanstkie wyznanie i pod określenie unitarii można podprowadzić większość istniejących kościołów.
Andrzej Wołyński - 2 wrz 2009, o 20:55
Czwarty i dziewiąty punkty chciałoby się omówić. I usłyszeć zdanie forumczan.
Wierzymy w wolność wyznawania religii - p.3
dobra, to rozumiemm ale równouprawnienie różnych religii. To jak? I po co? Wiadomo że 99% z nich sąm fałszywi, że w koncu czeka nas Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest.
(Ĺô.4:5) Komu na rękę takie oto flirtowanie z różnymi obłudnymi religiami? Co z tego dobrego może wydarzyć się? Wycieczka taty Rzymskiego do Muzułmanów?
9. Wierzymy w demokrację
A demokracja? O czym mowa? Jaka demokracja, amerykańska? Polska? Międzynarodowa? Pozwalająca setce bogacić się a całemu światu wypraszać na chleb? Nawet sami polityki uznają że demokracja to zły polityczny ustrój, ale niestety nie wiedzą jakim powinien być następny, dobry.
âźDemokracja nie jest ustrojem idealnym, ale jest najlepszy, jaki dotychczas istniejeâ W. Churchill
ewrys - 11 paź 2009, o 19:39
Wierzymy w nieustające poszukiwanie i dociekanie Prawdy
Rafał P. Szymański - 16 paź 2009, o 11:54
Kontaktowałem się z tymi ludźmi. Dla nich Mesjasz - Zbawiciel i Zbawiciel - Piernik Toruński - to to samo. Nie uznają poselstwa chrystiańskiego za lepsze od innych i zbawcze. Masońskie poglądy...
Przedwojenni Bracia Polscy - to była loża masońska.
Andrzej Wołyński - 16 paź 2009, o 13:27
Przedwojenni Bracia Polscy - to była loża masońska.
Rafał, proszę cię. Tak nie wolno.. Znaliśmy pewnych z braci polskich, jak mówisz przedwojennych. To nadzwyczajni ludzie wykazujące siebie prawdziwymi chrześcijanami.
To przecież podobnie za 70 lat ktos może napisać o nowoczesnych braciach, patrzc ilu ich i każdy stara się tę domenę sobie dopisać. Jesteśmy chrześcijanami i trzymamy się dobrego. W każdym kościele jest coś od nauczania Chrystusa. A my czego nie znamy, o tym nie mówimy i nie kłamiemy na prawdę i z rozumieniem odnosimy się do ludzi które po tych albo innych przyczynach znajdują się jeszcze w błędzie.
Mam dwa filmy, jeden gruntownie demaskuje kierujące hierarchię Świadków Jehowy, (jego nie będę rozpowszechniać, nie dla tego forum istnieje że by pokazywać wstyd i brud braci i sprzyjać nieukam świata tego, dla kpin i znęcanie sie, ale żeby naprawiać ich błędy i myć nogi ich) i mam drugi, który z całym pięknem pokazuje siłę i dzielnosc wiary braci świadków. Tak oto i powinniśmy szukać w bliskim tego, co w nim lepsze, że by i samym rosnąć w wierze i innych za sobą ciągnąć do szczytów Wiary, Wiedzy i Milosci.
ewrys - 17 paź 2009, o 13:25
Kontaktowałem się z tymi ludźmi.
Rafał to ciekawe co piszesz. "Tymi" to z którymi? Powiedz jasno z kim się kontaktowałeś?
Jedyni Bracia Polscy legalni to Jednota Braci Polskich.
Oni na pewno wiedzą kto to Chrystus i Zbawiciel.
Znam kilka osób, którzy są sympatykami BP i to czasami. Bo niektóre ich publikacje wcale nie świadczą o tym, że popierają BP. NP. Bracia Polscy z lat "Rakowskich" mieli podstawę swojej wiary opartą na: sola scriptura .Dowodem tego jest Katechizm Rakowski. Myślę że te korzenie BP są podstawą i fundamentem obecnej przynależności do zborów BP.
Inni to mogą by tylko zwolennikami lub sympatykami, a że ich strona w internecie ma taki tyt. No mój Boże każdemu wolno kochać.
Rafał P. Szymański - 26 paź 2009, o 13:13
Kontaktowałem się z Kościołem Braci Polskich Uniwersalistów. Tu cytacik :
Rafał:Uznajecie zbawczość chrześcijaństwa? Bracia Polscy mają różne odcienie - od budnejczyków do deistów, proszę wybaczyć dociekliwość...
Czesław Głogowski: Każda religia, każde wyznanie jest zbawcze dla jego wyznawców. Przecież to jest oczywiste i nie mam naprawdę zamiaru ani ochoty rozwodzić się nt. "zbawczości" chrześcijaństwa, judaizmu, islamu, buddyzmu, hinduizmu, unitarianizmu... etc. Tutaj żdna dociekliwość nie jest potrzebna, ażeby stwierdzić ten prosty fakt, że wszystkie te religie i wyznania są przecież "zbawcze" dla ich wyznawców... Wystarczy trochę i ze zrozumieniem postudiować religioznawstwo, podstawy teologii i psychologii religii, nie podchodzić do spraw religii dogmatycznie i fundamentalistycznie... bo wchodzi się wtedy w zamknięty labirynt szaleństwa religijnego.
Co to znaczy: "uznajecie zbawczość chrześcijaństwa?" Przecież wszystkie religie są wg. ich nauczania zbawcze. Z tego co mi jest wiadome i jak nauczają różne odłamy i wyznania chrześcijańskie i nie chrześcijańskie - to przecież głoszą one "zbawienie" - ale ja doprawdy nie mam zamiaru tracić czasu na tłumaczenie tego Panu. Proszę samemu postudiować różne doktryny chrześcijańskie i dowiedzieć się czy uznają się one za "zbawcze" i dlaczego... - bo ja nie będę tego Panu tłumaczył i nauczał...
Doprawdy, zbyt Pan trywializuje i na b.niski poziom sprowadza naszą wymianę zdań...
Pozdrawiam.
JBP - to nie Bracia Polscy - nawet się już za takich nie uważają, ale mesjańskie synagogi. Tylko nazwa pozostała... Kto z Braci Polskich obchodził Żydowskie święta? Nawet judaizujacy Budny tego nie czynił! Znam ludzi w Wrocławia z JBP - to mesjańscy Żydzi w istocie.
Izajasz_Sobotnik - 26 paź 2009, o 22:10
Dziwnie butna wypowiedź tego pana, z którym Rafale dysputowałeś. Żenada.
ewrys - 27 paź 2009, o 17:48
Wydaje mi się że w szeregi BP wdarły się osoby traktujące BP jak partię polityczną. Na początku są hasła: wyrozumiałość i tolerancja religijna, a potem okazuje się że religii tam jak na lekarstwo.
Doszedłem do przekonania, że BP zamykają się w Katechizmie Rakowskim. Co ponadto to już odłam, który ma lub czasem nie wiele ma wspólnego z BP.
No cóż polska natura jest bardzo wojownicza. Historia pokazuje wyraźnie co potrafimy.
Ale czy chrześcijaninowi przystoi innych oceniać tak surowo?
Bracia Polscy, kim oni są?
Gdzie oni są?
Andrzej Wołyński - 28 paź 2009, o 21:22
Bracia Polscy, kim oni są?
Gdzie oni są?
Jeśli bracia słuchają i wykonują Wolę Ojca zapisaną w Dziesięciu Przykazaniach, to oni są chrześcijanie i są wszędzie. Oto cytat z książki o Braciach Polskich:
Za spadkobiercow ideologii braci polskich można uznać nawet takie znakomitosci ze swiata kultury i polityki, jak Lew Tolstoj, czy - co może wydac sie czymś już zupełnie niewiarogodnym -Mahatma Gandhi... Tak więc wkład braci polskich w postępową myśl europejjską (i pozaeuropejską) odnosi się nie tylko do epoki, w której żyli, ale reminiscencją ich poglądów mogą być postawy jakże odległych od nich w czasie osób,społeczeństw i państw...
Rafał P. Szymański - 29 paź 2009, o 08:16
Kim byli historyczni Bracia - wszyscy wiemy, ale dzisiaj Bracia Polscy kojarzą się z Jednotą Braci Polskich - mesjanistycznymi synagogami. Nie wiem, czy jest sens podłączać się pod zastrzeżoną prawnie nazwę i tłumaczyć wszystkim, że naprawdę nie jesteśmy obrzezani : ))) Może pozostańmy przy zrozumiałej nazwie : unitarianie.
Andrzej Wołyński - 29 paź 2009, o 18:23
pozostańmy przy zrozumiałej nazwie : unitarianie. To nie istotnie jak nazywać się, ale jak postępować. A nazwa przyjdzie sama.
A czym jest nie zrozumiałej nazwa chrześcijanin?
W Antiochii po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami.
Jeśli naszym Nauczycielem jest Chrystus, to logicznie byłoby nazywać się tak jak to zaznaczone w Ewangelii.
Vanessa - 10 gru 2009, o 14:18
Rafał P. Szymański napisał(a):
pozostańmy przy zrozumiałej nazwie : unitarianie.
To nie istotnie jak nazywać się, ale jak postępować. A nazwa przyjdzie sama.
A czym jest nie zrozumiałej nazwa chrześcijanin?
W Antiochii po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami.
Jeśli naszym Nauczycielem jest Chrystus, to logicznie byłoby nazywać się tak jak to zaznaczone w Ewangelii.
Andrzej Wołyński - 10 gru 2009, o 14:57
No przecież znasz jaki, ustrój kierowania Prawdy Bożej.
Pierwsze spotkanie odbyło się w maju tego roku. Chociaż do tego obcowaliśmy przez internet. Póki jeszcze mamy różne spojrzenia na te albo inne pytania, ale już mamy twardą zgodę w tym, że Przykazania Boże to podstawa całego nauczania Chrystusa i proroków i jest jedynym warunkiem przymierzenia ludzkości z Bogiem. Właściwie to i jest to, co odróżnia nas od pozostałych kościołów świata, gdzie te przykazania w różne sposoby unieważniają albo przeinaczają.
Ps. 111:10
..rozumu dobrego nabywają wszyscy, którzy rozkazanie Pańskie czyną; chwała jego trwa na wieki.
Z tego i wypływa nasza różnica z innymi w rozumieniu i wykonaniu Słowa Bożego.
Tylko Jezus jest i może być naszym nauczycielem i jedynym założytielem zbioru chrześcijan.
Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.
To, że rózne łotrzy nazywają sibie chrześcijanami, tylko nakłada na nas wieńkszą odpowiedzialność w tym, że by pokazać prawdziwe chrześcijaństwo i zachować i donieść prawdę ludziom, że Jezus, którego wam głoszę, jest tym Mesjaszem.. który przyszedł przez wodę i krew, i Ducha, nie tylko w wodzie, lecz w wodzie i we krwi. To znaczy nie tylko nauczaniem i słowami (wodą) ale i życiem, czynami (krwią)
Makarios - 12 gru 2009, o 13:42
pokazać prawdziwe chrześcijaństwo i zachować i donieść prawdę ludziomNo, to czeka Cię dużo pracy:
"A ta Ewangelia o królestwie będzie głoszona po całej ziemi, na świadectwo wszystkim narodom" (Mat 24;14).
Cyprian S - 18 gru 2009, o 20:28
Witam wszystkich serdecznie na Forum!
Daliśmy przekierowanie na to forum z naszej strony www.unitarianie.pl. (dawne pistis.pl)
Liczę na owocną współpracę.
Czuję się zobligowany (jako jeden z twórców strony unitarianie.pl) do wyjaśnienia jednej rzeczy w tym temacie.
Otóż nazwa "unitarianie" odnosi się po prostu do wiary w Jednego Boga Ojca. Niestety ten szyld "unitarianizmu" przyjęli też uniwersaliści, o których była mowa na początku tego tematu.
Unitarianizm w wydaniu Socyna i Braci Polskich z czasów Reformacji oznaczał po prostu wiarę w to, że jedynym Bogiem JHWH jest Bóg Ojciec.
Jezus zaś jest człowiekiem, a duch święty mocą Boga.
Taki unitarianizm chcemy promować na stronie www.unitarianie.pl i pod takim ja się podpisuję.
Jednakże unitarianizm jako równouprawnienie wszystkich religii to raczej rzecz jak dla mnie dziwna, bo jak to się mówi "co ma piernik do wiatraka".
Owszem, można porozmawiać z każdym, ale ciężko jest wszystkich łączyć, bo wymaga to konsensusu, a konsensus ustępstw. A czy wierni Bogu mogą iść na jakieś ustępstwa wbrew jego nakazom?
Moje pojęcie dialogu między religiami to dialog między różnymi denominacjami, dialog z Żydami i z muzułmanami, bo te religie wywodzą się z tej samej tradycji abrahamowej.
Nie mylić proszę jednak dialogu z ekumenią, której jestem wrogiem.
ewrys - 18 gru 2009, o 21:36
Unitarianizm w wydaniu Socyna i Braci Polskich z czasów Reformacji oznaczał po prostu wiarę w to, że jedynym Bogiem JHWH jest Bóg Ojciec.
Jezus zaś jest człowiekiem, a duch święty mocą Boga.
Witaj Cyprianie.
Liczę że twoje dobre teksty pomogą udoskonalić stronę www.unitarianie.pl oraz to forum.
Dziękuję za zaufanie.zanotowane.pl doc.pisz.pl pdf.pisz.pl ilemaszlat.htw.pl
Andrzej Wołyński - 29 sie 2009, o 19:24
Kim jesteśmy?
UNITARIANIE wyznają liberalną religię bezdogmatyczną wywodzącą się z dziedzictwa nieortodoksyjnej myśli teologicznej wczesnego chrześcijaństwa ewangelicznego (I-IV w.), humanizmu, radykalnego nurtu Reformacji (XVI w.) i z wiary nonkonformistów religijnych XVI - XVII w.
Nazwa "unitarianie" pochodzi od łacińskiego "unus" - jeden i "unitas" - jedność. Kościół Unitariański przyjął tę nazwę dla zaznaczenia swej wiary w jedynego Boga. Nazwa ta wyraża też dążenie wiernych - członków Kościoła do jedności wszystkich ludzi oraz podkreśla wiarę w jedność świata, bowiem wszystko ma swoje źródło w tej samej rzeczywistości.
Unitarianie w swej nazwie nawiązują do wezwania i prośby zawartej w modlitwie Jezusa z Nazaretu: "Aby wszyscy byli jedno!" (J 17, 21).
KOŚCIÓŁ UNITARIAŃSKI zrzesza wyznawców religii niedogmatycznej, liberalnej, wyrastającej z doświadczeń tolerancji, humanizmu, racjonalizmu religijnego oraz swobodnego poszukiwania prawdy, wolności i sprawiedliwości.
Kościół jest wolną wspólnotą wyznaniową o zasięgu międzynarodowym, typu kongregacyjnego, o charakterze pluralistycznym i demokratycznym - obejmującą osoby wyznające unitariańskie zasady i idee religijne.
KOŚCIÓŁ UNITARIAŃSKI w Polsce jest kontynuatorem Kościoła reformowanego-mniejszego (Kościoła Braci Polskich - socynian, unitarian) powstałego w okresie Reformacji. Nawiązuje do tradycji niedogmatycznej myśli religijnej Oświecenia oraz liberalnej teologii XIX i XX wieku.
W co wierzymy?
1. Wierzymy w jedynego Boga i jedność świata. Nie ma zasadniczego konfliktu między wiarą i nauką, sacrum i profanum - ponieważ wszystko ma swoje źródło w tej samej rzeczywistości Wszechświata.
2. Wierzymy w wartość i godność każdego człowieka. Wszyscy ludzie mają równe prawo do życia, wolności i sprawiedliwości. Życie człowieka jest ważniejsze od jakiejkolwiek ideologii i filozofii.
3. Wierzymy w wolność wyznawania religii. Każdy człowiek ma prawo do własnej religii, do wyrażania otwarcie swoich poglądów religijnych oraz swobodnego wypowiadania się w kwestiach wiary - bez obaw przed potępieniem i prześladowaniem.
4. Wierzymy w równouprawnienie różnych religii. Wszystkie religie, niezależnie od czasu, w którym powstały i kultur do których należą - posiadają wartości nie tylko dla swoich wyznawców, ale również dla wszystkich ludzi chcących je zrozumieć.
5. Wierzymy w autorytet ludzkiego rozumu i sumienia. Najwyższym sędzią w sprawach religii nie są dogmaty ani duchowni kościołów, ale osobisty wybór i decyzja każdego człowieka.
6. Wierzymy w nieustające poszukiwanie i dociekanie Prawdy. Jeżeli rozum i serce są w pełni wolne i otwarte, człowiek może dokonać cennych i wspaniałych odkryć.
7. Wierzymy w etyczną wartość religii. Naturalnym rezultatem i świadectwem dobrej wiary są dobre uczynki oraz zaangażowanie w pracę dla innych.
8. Wierzymy w sprawczą siłę miłości. Podstawowym prawem wspólnoty ludzkiej jest prawo miłości, które dba o dobro innych, nikogo nie krzywdzi i niczego nie niszczy.
9. Wierzymy w demokrację: jawność życia publicznego, wolne wybory, prawo do informacji, krytyki i samorządności.
10. Wierzymy w znaczenie wspólnoty religijnej. Pozwala ona swoim członkom na dzielenie się doświadczeniami oraz wzajemne wsparcie i pomoc w dążeniu do prawdy, wolności i sprawiedliwości.
http://www.uu.jest.pl/index.htm
Myślę ta publikacja otwiera znaczenie i podstawy wiary unitarian.
Można było by omówić pewne punkty, z czym zgodni z czym nie.
Dla Polski oczywiście unitarii to krok do przódu, jeśli 90% ludności uważa siebie katolikami, czyli trojebożcami, ale dla całego świata, to już jest zwykłe protiestanstkie wyznanie i pod określenie unitarii można podprowadzić większość istniejących kościołów.
Andrzej Wołyński - 2 wrz 2009, o 20:55
Czwarty i dziewiąty punkty chciałoby się omówić. I usłyszeć zdanie forumczan.
Wierzymy w wolność wyznawania religii - p.3
dobra, to rozumiemm ale równouprawnienie różnych religii. To jak? I po co? Wiadomo że 99% z nich sąm fałszywi, że w koncu czeka nas Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest.
(Ĺô.4:5) Komu na rękę takie oto flirtowanie z różnymi obłudnymi religiami? Co z tego dobrego może wydarzyć się? Wycieczka taty Rzymskiego do Muzułmanów?
9. Wierzymy w demokrację
A demokracja? O czym mowa? Jaka demokracja, amerykańska? Polska? Międzynarodowa? Pozwalająca setce bogacić się a całemu światu wypraszać na chleb? Nawet sami polityki uznają że demokracja to zły polityczny ustrój, ale niestety nie wiedzą jakim powinien być następny, dobry.
âźDemokracja nie jest ustrojem idealnym, ale jest najlepszy, jaki dotychczas istniejeâ W. Churchill
ewrys - 11 paź 2009, o 19:39
Wierzymy w nieustające poszukiwanie i dociekanie Prawdy
Rafał P. Szymański - 16 paź 2009, o 11:54
Kontaktowałem się z tymi ludźmi. Dla nich Mesjasz - Zbawiciel i Zbawiciel - Piernik Toruński - to to samo. Nie uznają poselstwa chrystiańskiego za lepsze od innych i zbawcze. Masońskie poglądy...
Przedwojenni Bracia Polscy - to była loża masońska.
Andrzej Wołyński - 16 paź 2009, o 13:27
Przedwojenni Bracia Polscy - to była loża masońska.
Rafał, proszę cię. Tak nie wolno.. Znaliśmy pewnych z braci polskich, jak mówisz przedwojennych. To nadzwyczajni ludzie wykazujące siebie prawdziwymi chrześcijanami.
To przecież podobnie za 70 lat ktos może napisać o nowoczesnych braciach, patrzc ilu ich i każdy stara się tę domenę sobie dopisać. Jesteśmy chrześcijanami i trzymamy się dobrego. W każdym kościele jest coś od nauczania Chrystusa. A my czego nie znamy, o tym nie mówimy i nie kłamiemy na prawdę i z rozumieniem odnosimy się do ludzi które po tych albo innych przyczynach znajdują się jeszcze w błędzie.
Mam dwa filmy, jeden gruntownie demaskuje kierujące hierarchię Świadków Jehowy, (jego nie będę rozpowszechniać, nie dla tego forum istnieje że by pokazywać wstyd i brud braci i sprzyjać nieukam świata tego, dla kpin i znęcanie sie, ale żeby naprawiać ich błędy i myć nogi ich) i mam drugi, który z całym pięknem pokazuje siłę i dzielnosc wiary braci świadków. Tak oto i powinniśmy szukać w bliskim tego, co w nim lepsze, że by i samym rosnąć w wierze i innych za sobą ciągnąć do szczytów Wiary, Wiedzy i Milosci.
ewrys - 17 paź 2009, o 13:25
Kontaktowałem się z tymi ludźmi.
Rafał to ciekawe co piszesz. "Tymi" to z którymi? Powiedz jasno z kim się kontaktowałeś?
Jedyni Bracia Polscy legalni to Jednota Braci Polskich.
Oni na pewno wiedzą kto to Chrystus i Zbawiciel.
Znam kilka osób, którzy są sympatykami BP i to czasami. Bo niektóre ich publikacje wcale nie świadczą o tym, że popierają BP. NP. Bracia Polscy z lat "Rakowskich" mieli podstawę swojej wiary opartą na: sola scriptura .Dowodem tego jest Katechizm Rakowski. Myślę że te korzenie BP są podstawą i fundamentem obecnej przynależności do zborów BP.
Inni to mogą by tylko zwolennikami lub sympatykami, a że ich strona w internecie ma taki tyt. No mój Boże każdemu wolno kochać.
Rafał P. Szymański - 26 paź 2009, o 13:13
Kontaktowałem się z Kościołem Braci Polskich Uniwersalistów. Tu cytacik :
Rafał:Uznajecie zbawczość chrześcijaństwa? Bracia Polscy mają różne odcienie - od budnejczyków do deistów, proszę wybaczyć dociekliwość...
Czesław Głogowski: Każda religia, każde wyznanie jest zbawcze dla jego wyznawców. Przecież to jest oczywiste i nie mam naprawdę zamiaru ani ochoty rozwodzić się nt. "zbawczości" chrześcijaństwa, judaizmu, islamu, buddyzmu, hinduizmu, unitarianizmu... etc. Tutaj żdna dociekliwość nie jest potrzebna, ażeby stwierdzić ten prosty fakt, że wszystkie te religie i wyznania są przecież "zbawcze" dla ich wyznawców... Wystarczy trochę i ze zrozumieniem postudiować religioznawstwo, podstawy teologii i psychologii religii, nie podchodzić do spraw religii dogmatycznie i fundamentalistycznie... bo wchodzi się wtedy w zamknięty labirynt szaleństwa religijnego.
Co to znaczy: "uznajecie zbawczość chrześcijaństwa?" Przecież wszystkie religie są wg. ich nauczania zbawcze. Z tego co mi jest wiadome i jak nauczają różne odłamy i wyznania chrześcijańskie i nie chrześcijańskie - to przecież głoszą one "zbawienie" - ale ja doprawdy nie mam zamiaru tracić czasu na tłumaczenie tego Panu. Proszę samemu postudiować różne doktryny chrześcijańskie i dowiedzieć się czy uznają się one za "zbawcze" i dlaczego... - bo ja nie będę tego Panu tłumaczył i nauczał...
Doprawdy, zbyt Pan trywializuje i na b.niski poziom sprowadza naszą wymianę zdań...
Pozdrawiam.
JBP - to nie Bracia Polscy - nawet się już za takich nie uważają, ale mesjańskie synagogi. Tylko nazwa pozostała... Kto z Braci Polskich obchodził Żydowskie święta? Nawet judaizujacy Budny tego nie czynił! Znam ludzi w Wrocławia z JBP - to mesjańscy Żydzi w istocie.
Izajasz_Sobotnik - 26 paź 2009, o 22:10
Dziwnie butna wypowiedź tego pana, z którym Rafale dysputowałeś. Żenada.
ewrys - 27 paź 2009, o 17:48
Wydaje mi się że w szeregi BP wdarły się osoby traktujące BP jak partię polityczną. Na początku są hasła: wyrozumiałość i tolerancja religijna, a potem okazuje się że religii tam jak na lekarstwo.
Doszedłem do przekonania, że BP zamykają się w Katechizmie Rakowskim. Co ponadto to już odłam, który ma lub czasem nie wiele ma wspólnego z BP.
No cóż polska natura jest bardzo wojownicza. Historia pokazuje wyraźnie co potrafimy.
Ale czy chrześcijaninowi przystoi innych oceniać tak surowo?
Bracia Polscy, kim oni są?
Gdzie oni są?
Andrzej Wołyński - 28 paź 2009, o 21:22
Bracia Polscy, kim oni są?
Gdzie oni są?
Jeśli bracia słuchają i wykonują Wolę Ojca zapisaną w Dziesięciu Przykazaniach, to oni są chrześcijanie i są wszędzie. Oto cytat z książki o Braciach Polskich:
Za spadkobiercow ideologii braci polskich można uznać nawet takie znakomitosci ze swiata kultury i polityki, jak Lew Tolstoj, czy - co może wydac sie czymś już zupełnie niewiarogodnym -Mahatma Gandhi... Tak więc wkład braci polskich w postępową myśl europejjską (i pozaeuropejską) odnosi się nie tylko do epoki, w której żyli, ale reminiscencją ich poglądów mogą być postawy jakże odległych od nich w czasie osób,społeczeństw i państw...
Rafał P. Szymański - 29 paź 2009, o 08:16
Kim byli historyczni Bracia - wszyscy wiemy, ale dzisiaj Bracia Polscy kojarzą się z Jednotą Braci Polskich - mesjanistycznymi synagogami. Nie wiem, czy jest sens podłączać się pod zastrzeżoną prawnie nazwę i tłumaczyć wszystkim, że naprawdę nie jesteśmy obrzezani : ))) Może pozostańmy przy zrozumiałej nazwie : unitarianie.
Andrzej Wołyński - 29 paź 2009, o 18:23
pozostańmy przy zrozumiałej nazwie : unitarianie. To nie istotnie jak nazywać się, ale jak postępować. A nazwa przyjdzie sama.
A czym jest nie zrozumiałej nazwa chrześcijanin?
W Antiochii po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami.
Jeśli naszym Nauczycielem jest Chrystus, to logicznie byłoby nazywać się tak jak to zaznaczone w Ewangelii.
Vanessa - 10 gru 2009, o 14:18
Rafał P. Szymański napisał(a):
pozostańmy przy zrozumiałej nazwie : unitarianie.
To nie istotnie jak nazywać się, ale jak postępować. A nazwa przyjdzie sama.
A czym jest nie zrozumiałej nazwa chrześcijanin?
W Antiochii po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami.
Jeśli naszym Nauczycielem jest Chrystus, to logicznie byłoby nazywać się tak jak to zaznaczone w Ewangelii.
Andrzej Wołyński - 10 gru 2009, o 14:57
No przecież znasz jaki, ustrój kierowania Prawdy Bożej.
Pierwsze spotkanie odbyło się w maju tego roku. Chociaż do tego obcowaliśmy przez internet. Póki jeszcze mamy różne spojrzenia na te albo inne pytania, ale już mamy twardą zgodę w tym, że Przykazania Boże to podstawa całego nauczania Chrystusa i proroków i jest jedynym warunkiem przymierzenia ludzkości z Bogiem. Właściwie to i jest to, co odróżnia nas od pozostałych kościołów świata, gdzie te przykazania w różne sposoby unieważniają albo przeinaczają.
Ps. 111:10
..rozumu dobrego nabywają wszyscy, którzy rozkazanie Pańskie czyną; chwała jego trwa na wieki.
Z tego i wypływa nasza różnica z innymi w rozumieniu i wykonaniu Słowa Bożego.
Tylko Jezus jest i może być naszym nauczycielem i jedynym założytielem zbioru chrześcijan.
Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.
To, że rózne łotrzy nazywają sibie chrześcijanami, tylko nakłada na nas wieńkszą odpowiedzialność w tym, że by pokazać prawdziwe chrześcijaństwo i zachować i donieść prawdę ludziom, że Jezus, którego wam głoszę, jest tym Mesjaszem.. który przyszedł przez wodę i krew, i Ducha, nie tylko w wodzie, lecz w wodzie i we krwi. To znaczy nie tylko nauczaniem i słowami (wodą) ale i życiem, czynami (krwią)
Makarios - 12 gru 2009, o 13:42
pokazać prawdziwe chrześcijaństwo i zachować i donieść prawdę ludziomNo, to czeka Cię dużo pracy:
"A ta Ewangelia o królestwie będzie głoszona po całej ziemi, na świadectwo wszystkim narodom" (Mat 24;14).
Cyprian S - 18 gru 2009, o 20:28
Witam wszystkich serdecznie na Forum!
Daliśmy przekierowanie na to forum z naszej strony www.unitarianie.pl. (dawne pistis.pl)
Liczę na owocną współpracę.
Czuję się zobligowany (jako jeden z twórców strony unitarianie.pl) do wyjaśnienia jednej rzeczy w tym temacie.
Otóż nazwa "unitarianie" odnosi się po prostu do wiary w Jednego Boga Ojca. Niestety ten szyld "unitarianizmu" przyjęli też uniwersaliści, o których była mowa na początku tego tematu.
Unitarianizm w wydaniu Socyna i Braci Polskich z czasów Reformacji oznaczał po prostu wiarę w to, że jedynym Bogiem JHWH jest Bóg Ojciec.
Jezus zaś jest człowiekiem, a duch święty mocą Boga.
Taki unitarianizm chcemy promować na stronie www.unitarianie.pl i pod takim ja się podpisuję.
Jednakże unitarianizm jako równouprawnienie wszystkich religii to raczej rzecz jak dla mnie dziwna, bo jak to się mówi "co ma piernik do wiatraka".
Owszem, można porozmawiać z każdym, ale ciężko jest wszystkich łączyć, bo wymaga to konsensusu, a konsensus ustępstw. A czy wierni Bogu mogą iść na jakieś ustępstwa wbrew jego nakazom?
Moje pojęcie dialogu między religiami to dialog między różnymi denominacjami, dialog z Żydami i z muzułmanami, bo te religie wywodzą się z tej samej tradycji abrahamowej.
Nie mylić proszę jednak dialogu z ekumenią, której jestem wrogiem.
ewrys - 18 gru 2009, o 21:36
Unitarianizm w wydaniu Socyna i Braci Polskich z czasów Reformacji oznaczał po prostu wiarę w to, że jedynym Bogiem JHWH jest Bóg Ojciec.
Jezus zaś jest człowiekiem, a duch święty mocą Boga.
Witaj Cyprianie.
Liczę że twoje dobre teksty pomogą udoskonalić stronę www.unitarianie.pl oraz to forum.
Dziękuję za zaufanie.